Powered By Blogger

понеділок, 17 березня 2014 р.








Література 

1. Джерело духовності і здоров'я, за ред. Шпак-Мельник В.Х., Юхнович Л.М., Строкаченко В.В., Вінниця., 2012 р., ДІЛО, -  44 с.
2.Палітра педагогічної майстерності, за ред. Коваля О.І., Гладун О.В., Вінниця., 2012 р., ДІЛО. - 20 с.
3. Як зловити кайф, мандруючи рідним Поділлям?" // Вінничанка, № 7 (41), липень 2013 р., С. 6.
4. Формула успіху, за ред. Чашковського Ф.А., Кондратюк В.Д., Вінниця., 2012 р., ДІЛО, -  20 с.
5. Давне і дивне Поділля, за ред. Сергеєвої О.В., Смолінчької В.П., Вінниця.,2012 р.,ДІЛО. -32 с.
6. "То не слова - мелодія душі ..." // Матеріали до уроків з українського краєзнавства 5-11 класи., за ред. Горлея В.С., Вінниця. - Вінницька обласна друкарня., 2013 р., - 140 с.

субота, 15 березня 2014 р.

Заняття туристсько-краєзнавчого гуртка

Тема: Розпалювання вогнища в зимових умовах

Мета: Навчити дітей розпалювати вогнище в зимових умовах. Повторити і нагадати правила  поведінки біля вогню.
Хід заняття
І. Повідомлення нової теми.
         Вогонь потрібен для зігрівання, сушіння одягу, сигналізації, приготування їжі та обеззараження води кип’ятінням. Шанси на виживання збільшуються, якщо ви зможете розвести вогнище потрібні такі компоненти, як: труд, розпал та горючі матеріали.
         Для розведення вогнища потрібно мати добре вміння та досвід. Часто від вогнища мало жару, або багато диму. Багаття повинно давати багато тепла. Якщо вогнище доводиться розводити на вологому грунті або снігу, на початку покладіть прошарок із дерева або каміння. Захищайте вогнище від вітру.
«Курінь»
Дровину укладають на жар похило до центру. При такій конструкції вогнища дрова палають у верхній частині, але полум’я потужне, жарке та концентроване. Цей тип вогнища вигідний для приготування їжі у одному казані.
«Зірка»                          Колоди укладають на купу жару з усіх сторін по радіусу від центру. Горіння відбуваються у центрі, та від поступового згорання дров їх посувають ближче до центру.«Тайговий»                         У добре розпаленого вогнища будь якого типу укладають товсту колоду, а на неї кладуть решту дров. Похило розташовані, вони сприяють швидкому збігані води і не встигають замочитися. Такий тип вогнища добре використовувати для приготування їжі у дощову погоду. Біля такого вогнища добре посидіти ввечері всією групою навколо.«Три колоди» або «Ноддя»                          Цей тип вогнища використовується для обігріву, приготування їжі, для підтримки тепла під час ночівлі. Таке вогнище складають із 3 – х великих колод завдовжки 2 – 3 м Для того, щоб зробити таке вогнище, потрібні час та сили, але воно дає багато тепла та горить і не потребує нових дров, декілька годин поспіль, а якщо колоди достатньо грубі, то всю ніч. Дорослі туристи використовують таке вогнище для ночівлі на снігу без наметів.ІІ. Закріплення нового матеріалу.ІІІ. Підсумок заняття. 

Сценарій виховного заходу з теми:
«Українські вечорниці»
Народні свята й обряди – це система споконвічного життя українців із художніми образами, влучним словом, музикою, танцями. Досить цікавим у цьому плані є українські вечорниці. Вечорниці – одне із найулюбленіших свят молоді. Саме під час таких зустрічей можна було повеселитися, погомоніти, почути новини, смішні історії, загадати загадки та поспівати веселих пісень. Разом з тим дівчата брали з собою роботу – пряли, дерли пір’я, вишивали.
Ми не повинні забувати про відпочинок для молоді. Адже під час проведення заходів подібного роду учні глибше пізнають традиції та звичаї свого народу, закохуються у влучність українського слова, у красу української пісні, пізнають моменти колишнього побуту та елементи праці.
Мета: виховувати любов до глибини народних знань та традицій, повагу до української пісні, розвивати артистичні здібності дітей.
Обладнання: клас прикрашений вишивками; піч, вишиті рушники, вишита скатерка на столі; відповідний одяг для школярів.
Хід заняття:
Ведучий: Україна! Країна краси і смутку, радості і печалі, вінок із рути і барвінку, над яким світяться яскраві зорі! Це  мужній народ, який віками боровся за своє щастя, волю та завжди возносив велич своєї душі у пісні.
Ведучий: Українська пісня... Хто не був зачарований нею, хто не згадує її,  як чисте, прозоре дитинство, свою юність, красиву та ніжну. Яка мати не співала цих легких,  як сон, пісень над колискою дитини? Яке свято обходилося без пісні: веселої, жартівливої, сумної чи зажурливої? Українська пісня це бездонна душа нашого народу, це його сила.
Сьогодні ми відкриємо для себе роль української пісні на вечорницях.     

(Ведучі відходять в сторону, виходить господиня вечорниць, починає    
застеляти стіл скатертиною, чепуритися біля дзеркала).                               
Господиня: Уже й вечір, а ні дівчат, ні хлопців нема. Що то молодість,
цілу ніч прогуляли б, дай їм лише музику та пісні. І так споконвіку                
ведеться. Та й ми колись… Літа, літа! Летять, наче орли сизокрилі! (Співає):
« Ой, верніться, літа мої, хоч до мене в гості...»                                                
Непомітно входить друга жінка, підхоплює пісню:                                           
« Не вернемось, не вернемось. Немає до кого.                                                   
Було б же нас шанувати, як здоров'я свого».
Господиня: Ой, Наталко, налякала ж ти мене. А я тут молодість згадала,
та так сумно стало.                                                                                               
Жінка: Не треба, Катре, не край мого серця (співають разом):                        
« Ой за гаєм зелененьким                                                                                    
Брала вдова льон дрібненький.                                                                           
Вона брала-вибирала,                                                                                         
Тонкий голос подавала...».
Стук у двері. Заходять дівчата в українському вбранні.                                   
Дівчата: Добрий вечір у Вашій хаті!
Жінки: І Вам вечір добрий. Заходьте, сідайте, будь ласка, у нашій хатині на нашій лаві.
Дівчата: Чи ж нам пристало сідати, нам пристало пісню співати:
«В кінці греблі шумлять верби, що я насадила,
Нема того миленького, що я полюбила.
Нема мого миленького – вже й рочок минає,
Пішла б його виглядати – дороги не знаю.
Зашуміла дібровонька листом зелененьким,
Як поїхав мій миленький конем вороненьким».
Господиня: Просимо, просимо гостей до хати.
(Дівчата заходять, сідають, виймають вишивання, приступають до праці, показують одна одній свої узори, рушники).
Чується пісня «Ой на горі та й женці жнуть», яку співають хлопці, що йдуть на вечорниці).
Хлопці: Пустіть до хати!
Дівчата: Попросіть гарненько!
Хлопці стукають, тупають ногами.
Дівчата: Агов, хто там такий?
Хлопці: Пес рябий, баран крутолобий, ведмідь клишоногий, пустіть їх до хати!
Дівчата: Не пустимо в хату, бо Вас багато!
Хлопці: Пустіть, бо гірше буде!
Дівчата: Ми як візьмемо рогатини, полатаємо Ваші спини.
Хлопці: Дівчатонька, голубоньки, та ми ж прийшли не битися, та ми ж прийшли миритися, гостинці принесли.
     Дівчата пускають до хати хлопців, але хлопці роблять вигляд, що сердяться. Дівчата починають їх зачіпати. Виходить одна, починає приспівувати:
      «Полюбила коваля, така доля моя,
       Я ж подумала, кучерявий, а в нього чуба нема…».
Хлопець (відспівує до неї):
      «Галя, Галя чорноброва, чого в тебе брови криво?
      На козака задивилась, та й брівоньки і скривились…».
Дівчина:
      «А до мене Яків приходив, коробочку раків приносив.
      А я тії раки забрала, а Якова з хати прогнала!»
Хлопець:
     «По городі жук, жук, по дорозі чорний,
     Подивись на мене, дівко, який я моторний!..»
Господиня: Та досить Вам уже пісень співати, покажіть свою майстерність у знаннях та мудрості. Відгадайте-но загадки:
     − Що у світі найсильніше? – Вода.
     − Що у світі найпрудкіше? – Думка.
     − Скільки в небі зір? – Як у морі піску.
     − Скільки у морі піску? – Як на землі трави.
     − Скільки на землі трави? – Як проміння у сонця.
     − Скільки проміння у сонця? – Як у людини думок.
        Бачите, скільки всього багато у нашому світі?! Молодці. А тепер пограйте «Панаса».
Гра «Панас»: обирають Панаса, зав’язують йому очі, виводять на середину:
− Панасе, Панасе, на чому стоїш?
− На камені.
− Що продаєш?
− Квас.
− Тоді лови курей, а не нас! (Кого спіймає, той стає «Панасом». Учасники обирають кілька «Панасів»).
Дівчата співають:
«Ой у вишневому саду, там соловейко щебетав,
Додому я просилася, а він мене все не пускав (2).
Козаче мій, а я твоя, пусти мене, зійшла зоря.
Проснеться матінка моя, спитає, де гуляла я (2).
Хлопці співають:
«Скільки б не співали, а кінчати час,
Кращі побажання Ви прийміть від нас.
Хай Вас і в нас все буде гаразд,
Щоб Ви і ми щасливі були».
Господиня разом із жінкою: Молодці, гарно повеселилися, а тепер запрошуємо Вас до вечері (всіх пригощають варениками). Молодим потрібно і гарно повеселитися, і гарно поїсти.
Після смакування всі дякують господині за прийом.
− Дякуємо Вам, господине, за теплу хату, добру посмішку, смачну страву. Нехай добром повниться Ваша хата та примножаться щасливі літа.
− До нових зустрічей!
− До нових вечорниць!
− Добра Вам та злагоди!
− Щастя Вам!





Сценарій відкритого заняття гуртка


Тема: Писанки. Різновиди писанок, їх символіка. Оздоблення писанок бісером, декоративним розписом та поєднання цих технік 

Мета:
навчальна

·         узагальнити знання дітей про писанки як твори декоративно-прикладного мистецтва;
·         розширити і поглибити знання учнів про народну символіку, історію писанкарства;
·         навчити застосувати отримані знання та навики з бісероплетіння та розпису, змішаної техніки на практиці при виготовленні пасхальних яєць.
розвиваюча
·         формувати навички виготовлення писанок з бісеру;
·         розвивати навички декоративної роботи і вираження ставлення через оздоблення предмета (поверхні яйця);
·         формувати навички розписувати писанки;
·         розвивати почуття композиції у визначеній формі (форми яйця), колірного рішення образу;
·         розвивати учнівську творчість.
виховна
·         виховувати повагу до традицій і звичаїв народу;
·         формувати інтерес та повагу до історичного минулого людства, його легенд і вірувань (про яйце);
·         прищеплювати любов до народного мистецтва (писанкарства);
·         виховуватиестетичний та художній смак.
Практична робота
·         виготовлення пасхальних яєць з ланцюжків бісеру
·         оздоблення пасхальних яєцьдекоративним розписом
Наочні посібники: вироби з бісеру, пасхальні яйця, оздоблені ланцюжками з бісеру, дощечки,тарілки з пап'є-маше, оздоблені петриківським розписом, дерев'яні писанки.

Обладнання та матеріали: бісер різних кольорів, тонка міцна нитка, тонка голка, нитковтягувач, клей, ножиці, яйце, картки для гри “Доміно”, підготовлені яйця, фарби, зразки намальованих писанок, репродукції картин для завдання на визначення кольорів, спеціальні пензлики.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
·         підготовка учнів та робочих місць до уроку;
·         перевірка наявності учнів.
II. Актуалізація знань та чуттєвого досвіду учнів.

Вчитель обслуговуючої праці:
·         Cьогодні ми закінчуємо наш проект, якийрозпочавсяще в січнімісяці.
·         На першомуетапі ми з вами вивчалитехнікувиготовленняланцюжківізбісеру, ознайомлювалисяізкольорами, їхзначеннями та співвідношенням, вчилисямалюватиелементи – символи.
Вчитель образотворчого мистецтва
·         На другому етапі ми вивчали традиції, звичаї українського народу, ви знаходили легенди, вірування про писанку, збирали інформацію для власної творчої роботи.Ця робота була самостійною, пошуковою. І сьогодні на уроці ми з вами дізнаємось багато цікавої інформації, яку ви готували для свого реферату.
Вчитель обслуговуючої праці:
·         Третій етап – це створення своєї власної роботи. Оздоблення пасхального яйця техніками бісероплетіння та декоративного розпису.
·         Тому сьогодні у нас незвичайний урок, урок інтегрований з поєднанням двох предметів: обслуговуючої праці та образотворчого мистецтва
Вчитель образотворчого мистецтва
·         Кожна людина в душі художник, але не кожна вміє застосувати свої художні здібності в житті.
Два світи є у людини.
Один – це той, що створив нас,
А другий – котрий ми до віку
Творити будем повсякчас.
Ці слова можна віднести до кожної людини, яка любить декоративно-прикладне мистецтво, може створити своїми руками гарні речі.
III. Повідомлення теми уроку.
І ось сьогодні на уроці хотілося б пробудити у вас ці здібності і продемонструвати як можна за допомогою знань, які ви отримали на уроках малювання та праці, виготовити пасхальне яйце.

IV. Повідомлення завдань уроку.

учні повинні знати:
·         значення елементів народної символіки, як знаки-обереги;
·         символику кольорів та співвідношення кольорів при виготовленні пасхального яйца;
·         історію бісеру, декоративного розпису та писанкарства.
учні повинні вміти:
·         виготовляти пасхальні яйца з ланцюжків
·         оздоблювати пасхальні яйца декоративним розписом;
·         вміти об'єднувати дві техніки при виготовленні пасхального яйца;
·         вміти пояснювати значення символів, зображених на пасхальних яйцах.
V. Повторення і закріпленнявивченогоматеріалу.
·         Які види ДПМ визнаєте?
·         Яку тему ми розглядали останньою на уроці обслуговуючої праці? (бісероплетіння)
·         Давайте згадаємо історію виникнення бісеру
·         Давайте узагальнемо цізнання, які ми отримали на попередніх уроках. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати фішки у формі писанки
·         Щотаке декоративно-прикладне мистецтво?
·         З якими видами ДПМ ми з вами знайомилися на уроці образотворчого мистецтва? (з витинанкою, петриківським розписом, декоративним розписом)
·         А що вам відомо про декоративний розпис?
·         Для чоговін був необхідний? (прикрашали предмети побуту)
1. Гра “Доміно”
·         З символами ми з вами знайомилися, коли вивчали один ізвидів ДПМ – вишивку. Давайте зараз згадаємо ці символи за допомогою  гри “Доміно”.
2. Вправи на розпізнавання елементів-символів, зображених на писанці.
·         Давайте згадаємо які символи-обереги люди зображали, прикрашаючи писанки. (Вчитель показує малюнки писанок з символами, а учні називають їх. Зразки прикріплюються на дошку).
3. Вправи на значення кольору при оздобленні виробу.
·         Ми знаємо, що існують не тільки знаки-символи, але й кольори мають важливе значення при оздобленні виробу.
·         Давайте за допомогою ілюстрацій пояснимо значення кожного кольору. (На дошці кольори, необхідно підібрати  ілюстрацію, яка пояснить значення цього кольору). За кожну правильну відповідь-фішка.
4. Вправи на співвідношеннякольорів.
·         І так, ми з вами з'ясували, що кожен колірмає своє значення, але для того, щоб скласти орнамент, необхідно знати ще й кольорове співвідношення. Давайте з'ясуємо ці співвідношення.
5. Назвіть правила роботи з бісером.
1.     Для того щоб бісер не розкочувався по столу, його кладуть на тарілочки чи на ворсисту тканину окремо за кольорами.
2.     Не можна бісер брати у рот.
3.     За товщиною голка повинна відповідати отвору в бісеринці. Не можна вколювати голки в одежу, та брати їх у рот.
4.     При плетенні ланцюжків, бісер не треба затягувати, щоб виріб не зморщувався.
6. Правила розписування пасхальних яєць.
·         Тримати у трьох пальцях лівої руки яйце - три пальці правої руки тримають пензлик
·         Повторивши значення кольорів, символів, співвідношення кольорів, ми можемо перейти до практичної частини – оздоблення пасхального яйця.
Людській фантазії немає меж. Один і той самий предмет можнарізними видами декоративно – прикладного мистецтва.
І ми сьогодні з вами створимо маленькі шедеври, прикрасивши їх  різними способами.

VI. Закріплення вмінь та навичок учнів.
Практична робота
1.Виготовлення пасхального яйця з бісерних ланцюжків:
·         аналіз завдання  практичної роботи - демонстрація готових писанок;
·         техніка безпеки під час виконання практичної роботи;
·         самостійне виконання завдання;
·         контроль вчителя з метою виявлення недоліків у ході виконання практичного завдання;
·         поточний інструктаж;
·         демонстрація кращих робіт учнів, аналіз недоліків у роботі та шляхи їх усунення.
Практична робота
2. Оздоблення пасхальних яєць декоративним розписом:
·         аналіз завдання практичної роботи - демонстрація готових писанок;
·         самостійне виконання завдання;
·         допомога вчителя у створенні власного виробу;
·         поточний інструктаж;
·         демонстрація  кращих робіт учнів.
Вчитель обслуговуючої праці:
·         Здавна дівчата, збираючись гуртом на вечорниці, приходили не з порожніми руками, а й приносили з собою роботу, яку виконували під час розмов. Вони мали  можливість не тільки поспілкуватись між собою, але й показати, що вміють робити своїми руками. За розмовами час проходив непомітно та й робота виконувалась швидко.
·         Працюючи над власним виробом, давайте перейдемо до другого етапу проекту і послухаємо, які легенди ви зібрали про писанки, святкування Пасхи на Україні та в інших країнах.
Вчитель образотворчого мистецтва:
·         Ви зібрали дужебагато цікавого матеріалу у своїх рефератах. Інформація різноманітна, кожен реферат ніби доповнює інший. Тому ми пропонуємо систематизувати та узагальнити матеріал рефератів. Ми будемо задавати питання, а той у кого є у рефераті ця відповідь, буде відповідати.
·         За кожну правильну відповідь ви будите отримувати кружечки різногокольору, в залежності від кольору команди. Ці кружечки будуть прикрашати біле яйце, яке висить на дошці. Переможе та команда, кольорових кружечків якої на яйці буде більше.
Питання:
1.     Що таке писанки?
2.     Звідки пішла родом писанка?
3.     Як писанки розійшлися по світу?
4.     Звідки з’явилися писанки та крашанки?
5.     Як з’явилося перше червоне яєчко?
6.     А яка ще існує легенда про писанки та крашанки?
7.     Чому на писанках малюють цяточки?
8.     Розкажіть легенду про Дракона.
9.     А хтознає легенду про змія Пекуна?
10.                       Чому писанки вважаються оберегами?
11.                       Які повір’я про писанки ви знаєте?
12.                       Які писанки вважаються найгарнішими?
13.                       Де знаходиться Музей “Писанка”?
14.                       Де було встановлено пам’ятник писанці?
15.                       Символом якого свята є писанка? Що ц еза свято - Пасха?
16.                       Як святкують Пасху на Україні?
17.                       Звідки пішла легенда про “Христосування”?
18.                       Як святкують Пасху в Англії?
19.                       Як святкують Пасху в Британії?
20.                       Як святкує Пасху Франція?
21.                       Як святкують Пасху в Бельгії, Нідерландах?
22.                       В яку гру на Пасху грають вРосії?
23.                       Хто знає вірш про писанку?
Підведення підсумків змагання. Захист виробу: пояснення кольорів та елементів – символів використаних при оздобленні роботи; обґрунтування назви роботи.

VII. Повідомленняпідсумків уроку.
·         Що нового цей урок вніс у ваше уявлення про писанку?
·         Що для себе ви взяли з цього уроку?
·         Де в побутіви можете застосуватицівміння та навики, яківиотримали на уроках? (можемо прикрасити житло цими  виробами, подарувати їх на свято рідним, показати що ми вміємо робити, заощадити гроші, не купуючиїх у магазині, а створивши власними руками).

VIII. Демонстрація власних виробів

IX. Мотивація оцінок за урок та виставлення оціноку журнал та щоденники.

X. Прибирання робочогомісця.